Chtěla být slavnou malířkou. Ale ve středověké Itálii…
HistorieKnižní dojmy
Leonardo da Vinci, Raffael Santi, Michelangelo Buonarotti a spousta dalších světově uznávaných výtvarných umělců pocházela ze slunné Itálie. Všichni to byli muži. Kam se poděly všechny talentované italské malířky? Jednou z nich byla i Sofie, dcera uznávaného malíře Barducciho. Podaří se mladé ženě 14. století vzepřít dobovým konvencím?
Originální název: The towers of Tuscany
Autorka: Carol M. Cram
Vydalo: Jota, 2017
Počet stran: 376
Sofia je mladá, talentovaná a také nešťastně provdaná. Své malířské vášni se může věnovat jenom když její neurvalý manžel není doma. Umělecké nadání podědila zřejmě po svém otci, uznávaném malíři. Když Barducci náhlé umírá, vysloví přání, aby Sofia nepromarnila svůj dar a ukázala světu, co dovede.
Poslední přání umírajícího otce dodá hlavní hrdince tolik potřebnou vůli a energii k započetí cesty k naplnění svého osudu. V přestrojení za chlapce se Sofia vydává do světa a stává se žačkou malířského mistra v Sieně.
Jak malují malířští mistři
Zajímavý námět, atraktivní prostředí, podrobně znázorňující praxi malířského řemesla, a romantika středověké Itálie jsou hlavními taháky nového románu kanadské spisovatelky Carol Cramové.
Úvodní stránky románu jsou plné dialogů, ve kterým se čtenář občas ztrácí. Postav se na počátku knih vyskytuje hned několik, jejich představení čtenářům se mi zdálo nedostatečné. Zmatečně také působí český překlad. Některé úvahy hrdinky splývají s její přímou řečí, někdy naopak přímá řeč není znázorněna uvozovkami. Stejně tak střídání ich-formy a er-formy značně mate.
Hlavní hrdinka mě bohužel nedokázala vtáhnout do děje. Sofia není tou odhodlanou ženou, kterou si čtenář představí, po přečtení anotace knihy. Od počátku působí spíše submisivně, jakoby sama nevěděla, co vlastně od života očekává. Chybí jí trocha energie, touhy, možná i trochu drzosti.
Je velká škoda, že autorka nevytvořila výraznější postavy. Celý román táhne prostředí středověké Itálie a nahlížení do zákulisí práce malířských mistrů. Hlavně s posledním jmenovaným vás autorka seznámí znamenitě.
Kniha je, dle mého názoru, ideální pro milovníky výtvarného umění, kteří mají rádi lidské příběhy, zasazené do historických kulis. Středověkou Itálii připomíná i obálka knihy, která je opravdu nádherná a na první pohled upoutá. Co se týká samotného děje, knihu bych si dokázala představit jako dárek pro mou babičku, maminku… Mně osobně bohužel nepředala nic nového.
Za poskytnutí knihy děkuji nakladatelství Jota.
Hodnocení:
O autorce:
Před svým kritikou vychvalovaným debutem v žánru historické beletrie napsala Kanaďanka Carol M. Cramová desítky úspěšných učebnic o počítačových a komunikačních aplikacích. Přes dvacet let působila na univerzitě Capilano v North Vancouveru v Kanadě a jako viceprezidentka společnosti Clear Communications Consultants uspořádala bezpočet workshopů pro firemní i vládní klienty.
Na univerzitě v Torontu Carol získala titul MA v oboru drama a titul MBA na univerzitě Heriota Watta v Edinburghu. Žije s manželem, malířem Greggem Simpsonem, na ostrově Bowen Island poblíž Vancouveru v Britské Kolumbii a aktivně se účastní dění v místní umělecké komunitě. (Text: Jota)
https://www.instagram.com/p/BQnOSqfB_CF
Z knihy jsem měla úplně stejné pocity. Sofia na mě jako silná hrdinka rozhodně nepůsobila, přiznám se, že jsem byla po dočtení docela zklamaná.
Jak říkáš. Je to škoda 🙁