Pozvolně stoupající napětí v psychiatrické léčebně
HororKnižní dojmy
Autor: Chet Williamson
Původní název: Psycho: Sanitarium
Vydalo: Omega, 2016
Počet stran: 232
Norman Bates se, už jako chlapec, rád bál. Za našetřené kapesné, si kupoval nejnovější číslo časopisu, z jehož názvu si byl schopen zapamatovat jedno jediné slovo, MONSTRA. To slovo ho fascinovalo. Stejně, jako všechny ty hororové filmy. Miloval Drákulu, Fantoma opery, Vlkodlaka, Mumii…
O několik let později, je ze zvídavého chlapce, pacient ve státní nemocnici, pro duševně choré zločince. Jediný, s kým prohodí pár slov, je jeho ošetřující lékař – psychiatr Felix Reed. Společnosti ostatních pacientů se aktivně vyhýbá. Jediná osoba, která mu dělá společnost, je jeho zemřelá matka, která k němu promlouvá a kterou Norman viní, z brutálních vražd, kterých se měl údajně dopustit on sám.
Léčbu jeho psychotických stavů narušují, kromě ostatních pacientů, také zaměstnanci, kteří nemocnici považují spíše za vězení, pro nejtěžší zločince v zemi, než za běžné zdravotnické zařízení. Nahrává jim i fakt, že v budově nemocnice byla kdysi soukromá léčebna, ve které údajně strašilo.
https://www.instagram.com/p/BL_LXx7h5O2
Volné pokračování kultovního Psycha
Kniha Psycho: Sanatorium je volným pokračováním kultovního psychologického hororu Roberta Blocha, z roku 1959. Autor novinky, Američan Chet Williamson, jako dvanáctiletý, viděl v kině slavný Hitchcockův film Psycho, natočený dle původního románu Roberta Blocha a od té doby, se stal věrným Blochovým fanouškem.
Kniha balancuje mezi hororem a thrillerem. Autor v ní dokázal velmi dobře gradovat napětí. Klidné pasáže se velice nenásilně střídají s těmi vyhrocenějšími. Paranormální aktivity se začínají objevovat až v druhé polovině knihy, stejně, jako psychologicky náročnější momenty.
Hlavní příběh je doplněn několika menšími paralelními příběhy, především životy samotných zaměstnanců nemocnice. Pokud má nějaké nová postava větší význam pro samotný příběh, všimnete si toho okamžitě.
Jakási nenápadnost, pozvolné stupňování napětí, žádná přemíra násilí a žádné prvoplánové „lekačky“, činí tuto knihu velice zajímavou. Příběh je promyšlený, chytře napsaný, díky jednoduše stavěným větám i dobře čitelný. Ideální na tmavé zimní večery.
Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji Knihy Dobrovský.
O autorovi:
Chet Williamson (1948, Pensylvánie, USA) je autor více než 20 knih a více než 100 krátkých příběhů, publikovaných v magazínech Esquire, The New Yorker, Playboy a další. Za sbírku hororových povídek obdržel cenu International Horror Guild Award. Dvakrát byl nominovaný na World Fantasy Award, MWA Edgar Award a šestkrát na HWA’s Stoker Award. Zabýval se také namlouváním audioknih, kterých namluvil více než 30.
Velmi zajímavý tip. Musím se přiznat, že nečtu zrovna často knihy s podobným nádchem temna, ale když už, tak to vážně stojí za to a jsem přesvědčená, že i tuhle bych si patřičně pochvalovala. Snad se k ní do Vánoc dohrabu! 😀 🙂
Ahoj, díky, i pro mě to byla docela novinka 🙂